Ankara Boşanma Avukatı

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara Boşanma Avukatı, Boşanma Davasında 166. Madde. Türk Medeni Kanunu’nun 166. Maddesi boşanma davasının hangi hallerde evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle açılabileceğini açıklamaktadır. Boşanmak isteyen kişilerin mahkeme huzuruna bir boşanma gerekçesi sunmaları şarttır.

Ankara Boşanma Avukatı

Boşanma nedeninin olmadığı ya da boşanma sebebinin kanıtlanamadığı durumlarda hakim boşanma davasının reddine de karar verebilmektedir. Bundan dolayı da seçilecek olan boşanma nedeni oldukça önemlidir.

Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle dava açılabilmesi için de en az bir yıllık bir evliliğin söz konusu olması gereklidir.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma sebepleri genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. Genel sebepler güven sarsıcı davranışların olması, evlilik yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi, hakaret gibi durumlardır.

Özel boşanma nedenleri ise TMK 161 ile 165 arasında tanımlanmıştır. Aile mahkemesine sunulabilecek özel boşanma sebepleri ise şu şekildedir:

  • Aldatma nedeniyle boşanma,
  • Hayata kast nedeniyle boşanma,
  • Onur kırıcı davranışların olma nedeniyle boşanma,
  • Suç işleme nedeniyle boşanma,
  • Haysiyetsiz hayat süreme sebebiyle boşanma,
  • Terk sebebiyle boşanma,
  • Akıl sağlığının bozulması nedeniyle boşanma.

Boşanma Davası Sorgulama

Boşanma davası öğrenme e- devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle günümüzde ayrı yaşamaya başlayan ve boşanma konusunun düşünen çiftlerden biri, diğerinin beklemediği bir biçimde dava açabilmektedir.

Bunun haricinde ödenmemiş kredi kartları, gsm telefon operatörleri gibi göz ardı edilen pek çok borç kaynağı da beklenmeyen anlarda dava açabilmektedir.

Bu durumda yapılması gereken dava kontrolünü yapmaktır. Günümüzde sistemler üzerinden yalnız boşanma davaları değil, icra ve ceza davaları ile yapılan tüm hukuki işlemler görülebilmektedir. Bunun için farklı yollar uygulanabilir.

Boşanma Davası ve Diğer Davalar Nasıl Sorgulanır?

Tüm davalar 11870 Dava Sorgulama aracılığı ile telefondan sorgulanabilmektedir. 11870’i arayarak sizden istediği kimlik bilgilerini verdiğiniz takdirde hakkınızda boşanma davası açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında Tc ile Dava Sorgulama seçeneği de mevcuttur. Uyap sistemine girerek TC kimlik numaranızla hakkında açılan, boşanma davası dahil, tüm davalara ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz e- devlet şifresi ile mahkeme sorgulama hakkınız da bulunmaktadır. E- devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı portalından hakkınızda açılan tüm davalara ulaşabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN