Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ve Danışma Konuları Nelerdir? Anlaşmalı boşanma davalarında avukat desteği, söz konusu uyuşma sağlayarak anlaşmalı şekilde boşanmak isteyen tarafların ihtiyaç duyduğu hukuki bir gerekliliktir.

Zira anlaşmalı boşanma davalarında gerekli görülen protokolün hukuki şartlara göre taraflarca onaylanıp imzalanması ve böylece boşanmanın gerçekleşmesinin ardından hak kayıpları yaşanmasının önüne geçilmesi konularında alanında uzman anlaşmalı boşanma avukatı desteğine ihtiyaç duyulduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Hukuk sistemimizde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer alan hükümlere göre düzenlenmiş olan boşanma davaları, iki farklı yöntem ile gündeme getirilebilmektedir. Bu bağlamda tarafların boşanmanın maddi ve manevi sonuçları konusunda hem fikir olup uyuşma yoluna gitmeleri halinde anlaşmalı boşanma protokolünü de imzalayarak anlaşmalı boşanma işlemini gerçekleştirebilmesi mümkündür.

Öte yandan söz konusu boşanmanın maddi ve manevi sonuçlarında uyuşmazlık yaşayan taraflar, çekişmeli boşanma davaları ile yetkili aile mahkemesi hakiminin karşısına çıkabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süreci

Anlaşmalı boşanma davası sürecine ilişkin açık ve net hükümler ilgili kanunda düzenlenmiştir. Buna bağlı olarak tarafların anlaşmalı boşanma davasında yetkili aile mahkemesine sunacakları dava dilekçesiyle birlikte anlaşmalı boşanma protokolü üzerinde fikir birliğine varmış olmaları gerekmektedir.

Bu sayede aile hukuku kapsamında görülen anlaşmalı boşanma davaları, diğer boşanmada davası türüne göre çok daha hızlı ve zahmetsiz bir şekilde sonuçlanabilmektedir. Ancak bu süreçte uyulması gereken hukuki prosedürler bulunmaktadır.

Avukat vekaleti zorunlu tutulmayan hukuki uygulamalardan biri olan anlaşmalı boşanma davalarında, avukatsız anlaşmalı boşanma ücreti vererek taraflar, kendi iradeleri ile imzaladıkları anlaşmalı boşanma protokolünü yetkili aile mahkemesine sunmaları suretiyle bu davayı açabilme hakkına sahiptir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Avukatın Önemi

Belirtmiş olduğumuz gibi her ne kadar avukatsız bir şekilde görülen boşanma davalarından biri olsa da anlaşmalı boşanma davalarında tarafların olası hak kayıpları yaşamamak adına uzman boşanma avukatından profesyonel hukuki destek almaları tavsiye edilmektedir.

Zira anlaşmalı boşanma protokolünün onaylayan yetkili aile mahkemesi hakimi, tarafları boşadıktan sonra yaşanan herhangi bir hukuki ihtilafta söz konusu belgeyi gündeme getirecektir.

Dolayısıyla anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanmasında tarafların mutlak suretle bir uzman boşanma avukatı desteğinden yararlanması, böylece haklarını öğrenerek hukuki alanda daha iyi savunmasının sağlanmasında katkıda bulunması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolünde belirlenen;

  • Maddi ve manevi tazminat
  • Evlilik süresince edinilen malların rejimi
  • Müşterek çocuğun velayeti
  • Nafaka talepleri

gibi unsurlarda hak kayıpları yaşamamak için alanında uzman anlaşmalı boşanma avukatı desteği almak önem teşkil etmektedir. Hukuk büromuzdan bu alanda profesyonel hizmet alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN