Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma protokolü;  eşlerin boşanma kararı aldıktan sonra aralarında imzaladıkları ve boşanmanın getirdiği maddi manevi tüm sonuçlarda anlaştıklarını belirten belgedir.

Boşanma protokolü, boşanma sürecindeki eşler için çok çok önemlidir çünkü geçmişte kazandıkları haklardan gelecektekilere kadar birçok konuyu kapsar.

Boşanma protokolü sabit bir metin olarak düşünülmemeli, eşlerin birbirlerine olan güvenleri, mal rejimleri göz önüne alınıp o şekilde hazırlanmalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Örneğin bir boşanma protokolünde çocukların velayetiyle ilgili bir bölüm varsa. Burada velayetin kimde kalacağı, diğer tarafın çocukları hangi aralıklarla, ne kadar süreyle ve nerede görebilecekleri de belirtilmelidir. Ancak eşler birbirlerine güveniyor bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorsa sadece çocukların velayetinden de bahsedilebilir.

Boşanma avukatları genellikle çekişmeli boşanma davalarında ön plana çıkıyormuş gibi düşünülse de aslında anlaşmalı boşanma sürecinde protokol hazırlanırken en iyi boşanma avukatlarıyla çalışmak, onların tecrübe ve bilgilerini özel durumunuzla birleştirmek faydanıza olacaktır.

Anlaşmalı boşanma protokolünün bu kadar ayrıntılı düzenlenmesinin sebebi, ileride davanın çekişmeli boşanma davasına dönebilmesinin önünün kesilmesi ve çiftlerin olası tüm ortak konularının bir seferde belirlenerek anlaşılmadır. Bu şekilde anlaşmalı boşanma protokolü ile mahkemeye giden eşler hemen bir celse gibi kısa bir sürede boşanabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolü ile ilgili önemli bir nokta da mutlaka elle imza atılmalıdır. Fotokopi veya başka yöntemler mahkemede kabul edilmez.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN