Anlaşmalı Boşanma Şartları 2019

Anlaşmalı Boşanma Şartları 2019

Anlaşmalı Boşanma Şartları 2019. Anlaşmalı boşanma davası şartları 2019 yılında da evlilik birliğini sonlandırmak isteyen kadın veya erkek fark etmeksizin merak edilen bir konudur.

Aile hukuku kapsamında görülen davalar arasında bulunana anlaşmalı boşanma davaları, aynı çekişmeli boşanma davalarında da olduğu gibi birtakım koşullara tabi tutulmaktadır.

Dolayısıyla Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre düzenlenen anlaşmalı boşanma müessesinde, uygun şartların oluşmaması durumunda yetkili aile mahkemesi hakimi, tarafına yapılan dava başvurusunu kanunlarla belirlenen nizamlara uygun olmadığı gerekçesiyle usulen reddetmektedir.

Bu durumda anlaşmalı boşanma şartları 2019 yılında da önem teşkil eden bir konu olmaya devam etmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları 2019

Boşanma kararının verilmesi akabinde gündeme gelen boşanmanın tüm maddi ve manevi sonuçlarının, boşanma taraflarınca karşılıklı olarak uzlaşılarak kabul edilmesi durumunda anlaşmalı boşanma davaları görülebilmektedir. Bu dava türünde de birtakım usul ve esasların oluşmasına dikkat edilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının hukuki açıdan görülebilmesi için gereken koşullar, tarafları yakından ilgilendirmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları Nelerdir?

Yetkili aile mahkemelerinde görülen anlaşmalı boşanma davalarında, eşlerden birinin dava başvurusunda bulunup diğerinin bu talebi kabul etmesi veya ikisinin birden ortaklaşa boşanma davası açması durumunda birtakım unsurlara dikkat edilmektedir.

Aile mahkemesi hakimi tarafından incelenen bu koşulların oluşması halinde dava talebi kabul edilmektedir ve anlaşmalı boşanma davası süreci resmen başlamaktadır.

Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre anlaşmalı boşanma davalarında dava açma şartları şu şekilde belirlenmiştir:

  • Anlaşmalı boşanma yoluna giderek evlilik birliğini sonlandırmak isteyen tarafların en az 1 yıllık evli olması gerekmektedir. Dolayısıyla yetkili aile mahkemesine yapılan anlaşmalı boşanma başvurusu tarihinin, evlilik tarihinden itibaren bir yıllık bir süre içinde olması durumunda hakim, davayı usulen reddetmektedir.
  • Anlaşmalı boşanma davası başvurusunda bulunan tarafların, boşanmanın sonuçlarının getireceği her türlü maddi ve manevi hususlarda fikir birliğine varmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla herhangi bir konuda uzlaşmaya varamayan tarafların anlaşmalı boşanma davası açması mümkün olmamaktadır.
  • Anlaşmalı boşanma davası talebinde bulunan tarafların davanın duruşmasına katılmaları zorunludur. Bu nedenle boşanma davası duruşması esnasında mahkemede hazır bulunulmaması durumunda anlaşmalı boşanma davası reddedilmektedir.

Görüldüğü üzere anlaşmalı boşanma davası açma hususunda birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda gerekli hukuki prosedürlere uyulması ve anlaşmalı boşanma davasının kabul edilip tarafların boşanmalarına hükmedilmesinin ardından gündeme gelebilecek tüm uyuşmazlıklarda olası hak kayıplarının önüne geçilebilmesi için alanında uzman aile hukuku avukatından profesyonel destek alınması önem teşkil etmektedir.

Anlaşmalı boşanma şartları 2019 yılında detaylı bilgilere ulaşmak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN