Ara Bulucu ile Rahatlığa Erin

Ara Bulucu ile Rahatlığa Erin

Ara Bulucu ile Rahatlığa Erin

Ara buluculuk, hukuk içerisinde sıklıkla kullanılmasıyla beraber; hayatın her noktasında bizleri karşılar, yaptığımız işlerin daha kaliteli olmasına hizmet verir. Ara bulma olayı, iki tarafı alakadar ederken; yaşanacak sürecin değerlendirmesi, yine bu iki taraf tarafından ele alınır. Süreç, ara bulucu kişiler aracılığıyla artı veya eksi yöne yoğrularak sonuca gider.

Çalışma Prensibi

Hukuk içerisinde sıkça başvurulan yöntemlerden birisi olan ara bulma yöntemi, taraflarca tayin edilmiş avukatlar eşliğinde gerçekleşir. Ara bulma dendiği zaman basit, frapan hallerin terk edilmesi; ciddiyet içerisinde konuya yaklaşılması gerekir. Tarih boyunca ara bulucu fertlerin dahil olduğu olaylara bakarsak birbirinden kıymetli sonuçların meydana geldiğini görebiliriz; ama her sonuç, arzu edilen yönde olmaz. Bundan dolayı ara bulma işlemini gerçekleştirecek kişinin uyanık, hak bilen, güvenilir özelikte bulunması çok büyük önem taşır.

İlerleyiş İlkeleri

Ara bulma durumu, tarafların kendilerini temsil etme gereğince seçtikleri kişiler tarafınca yapılır. Ara bulma işleminin gerçekleşmesi için illa ki bir dava süreci başlanmasına gerek olmaz; bunun yerine dava süreci yaşanmadan ara bulucu ile anlaşma yoluna gidilebilir. Bu arada ek parantez halinde belirtilmelidir ki olası her dava için ara bulma durumunu kullanabilmek mümkün olmasa da birçoğu için bu çalışma yapılabilir.

Taraflarca seçilen kişiler, kendileri adına doğru olan teklifi sunar ve beklemeye geçer. Sunulan teklife 30 gün içerisinde cevap verilmezse, sunulan teklif otomatikman reddedilmiş olur; ardından yaşanan süreç devam eder. Ara bulma işleminde olumlu veya olumsuz durumun oluşma ihtimali, herhangi bir yüzde ile dile getirilmez; durum, davadan davaya değişebilir. Ara bulma hususunda ihtisas sahibi olan kişiler, doğru hamleleri yapabilirken; arzu ettiğiniz sonucu, başınızı ağrıtmadan size kazandırabilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN